BLOG O BEATLES! Články,videa,rozhovory,fotky vše kolem BEATLES! Zanechávejte komentáře... :)

Výstava Beatlemanie doplněna o Johnovi věci

22. července 2010 v 20:05 | Paul |  Beatlemánie v Praze
Unikátní americká sbírka osobních věcí Johna Lennona bude mít 21. července světovou premiéru v  Praze. Národní muzeum a jeho České muzeum hudby ve spolupráci s Hard Rock International umožní českým fanouškům prohlédnout si tuto jedinečnou kolekci, která jen výjimečně opouští depozitáře na Floridě. Národnímu muzeu se i tentokrát díky své dobré pověsti a vynikajícím zahraničním vztahům podařilo tuto zápůjčku získat, aby na dva měsíce obohatila výstavu Beatlemánie!


Výstava Beatlemánie!, která v Praze probíhá již od června, bude rozšířena o devět mimořádných exponátů. K nejvzácnějším předmětům této privátní sbírky patří hnědá semišová bunda, kterou má Lennon na sobě na obalu alba Rubber Soul z roku 1965; to bylo přelomové nejen v tvorbě Beatles, ale také v celé historii populární hudby.  Výjimečná je i Lennonova stříbrná foukací harmonika, kterou mu jako sadu se stříbrným hřebenem a kartáčem s vyrytými monogramy J. W. L. věnoval manažer Beatles Brian Epstein. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout obálku z galerie Indica adresovanou Lennonovi v roce 1967. Zpěvák na ni později napsal vlastnoručně vzkaz. V galerii Indica se o několik měsíců dříve seznámil s Yoko Ono. K vidění bude i několik raritních historických fotografií. "Tato ani žádná podobná sbírka osobních věcí Johna Lennona nebyla v České republice dosud nikdy vystavena. České muzeum hudby ji získalo pro svoji výstavu z floridské centrály Hard Rock v rámci mezinárodního výstavního projektu Hard Rock International's ICONS Memorabilia. To, že se podařilo tuto mimořádnou zápůjčku zajistit, potvrzuje unikátnost celé výstavy," informuje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Exponáty zůstanou v Praze do 15. září.


Na výstavě je Johnu Lennonovi věnován zvláštní oddíl. Zde budou, v tzv. bílém pokoji, instalovány nově představované exponáty. Hard Rock International je zapůjčilo Národnímu muzeu ve speciálních závěsných rámech. Bílý pokoj připomíná dvě významná letošní výročí - v říjnu by bylo Lennonovi sedmdesát let a 8. prosince uplyne čtyřicet let ode dne, kdy byl zavražděn psychopatickým fanouškem. "České muzeum hudby, které vlastní významné památky české a světové hudební kultury, tak v létě vzdá hold hudebníkovi, jenž změnil dějiny populární hudby a jehož písně a myšlenky měly vliv i v Československu za železnou oponou," shrnuje nový ředitel Českého muzea hudby, Emanuele Gadaleta.


V současnosti dosahuje hodnota Lennonových věcí na dražbách astronomických částek. Věci, kterých se dotýkal John Lennon a z nichž některé byly nedílnou součástí jeho každodenního života, budou vystaveny v Českém muzeu hudby na pražské Malé Straně od 21. července do 15. září 2010. Na podzim chystá České muzeum hudby další unikátní zápůjčku ze zámoří, která je zatím tajemstvím, a připravuje doprovodné koncerty a akce. Více informací najdete na www.nm.cz. Vlastní výstava Beatlemánie! potrvá do 10. ledna 2011 a bude se i nadále proměňovat
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama